Fajne rzeczy – ciekawe linki i różne tematy

Ciekawe linki:

 1. Śmieszne pozorne korelacjedobra zabawa gwarantowana, brylowanie w towarzystwie murowane. Każdy się uśmieje setnie, gdy mu powiesz, że Nicolas Cage jest psychopatą, bo im więcej ludzi utopi się w basenie, tym on częściej ma wenę grać w filmach.
 2. Dla zainteresowanych rozwojem w kierunku stron internetowych, działalności marketingowej, SEO i analityki – Google Analytics zrozumiałym i prostym językiem po polsku.
 3. Tu obczaisz, która firma produkuje w Polsce, ale jest zagraniczna, a która jest całkowicie polska. Firmy, spółki, marki, co tylko potrzebujesz. WspieramRozwój.pl
 4. Film o prawdzie i fałszu, coś co każdy powinien oglądnąć. Świetnie pokazane na przykładach błędy poznawcze. Jak się nie dać oszukać innym, a jak się nie dać oszukać własnemu mózgowi? W dobie kryzysu informacyjnego, fake newsów, manipulacji w mediach rządowych i publicznych – must see. I jeszcze film na Netflix „Hakowanie świata”
 5. Jak to jest z tym pomaganiem w biednych krajach? – czyli co to jest wolonturystyka, dlaczego chcemy pomagać w Afryce (Dubiel jest, *****, nieśmiertelny) i czy dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane?
 6. Inflacja, a dolar i parytet złota. – dlaczego wszyscy jesteśmy uzależnieni od gospodarki USA? Dlaczego kryzys w USA staje się globalnym kryzysem? Dlaczego FED wie o każdej transakcji dokonanej kartą płatniczą na świecie? I dlaczego obecny pieniądz to tylko papierek?
 7. Our World in Data – co prawda po angielsku, ale totalnie polecam, bo znajdziecie tu masę ciekawych wykresów podanych w przystępny, nawet dla laika sposób. Polecam obczaić sobie interesujące Was tematy, bo jak to zwykle bywa rzeczywistość może się rozmijać z poglądami na dany temat. Ostatnim, gorącym tematem jest np. temat szczepionek na covid, więc tutaj znajdziecie statystyki na ten temat.

Tematyka: ekonomia, świat, polityka

Podcasty:

 1. Polityka zagraniczna – Całkiem obiektywne spojrzenie na politykę zagraniczną. Podsumowania świata co dzień oraz naszpikowane linkami rozważania o polityce państw zachodnich i ich problemach.
 2. Brzmienie świata z lotu Drozda – Świat z punktu widzenia podróżnika, bez poruszania polityki, za to z ogromną wrażliwością w stosunku do innych kultur i światów.
 3. Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka – polityka zagraniczna i krajowa z obiektywnym komentarzem na bieżąco, często z gośćmi. Pokazuje, że świat nie jest zero-jedynkowy.
 4. Dział zagraniczny – podcast o różnych miejscach na świecie, szczególnie tych mało medialnych, o których nie słyszymy, a dzieją się tam ciekawe rzeczy. Poruszane są też tematy trudne, niszowe.
 5. Wolność w remoncie Tomasza Wróblewskiego – najmniej obiektywny kanał, charakteryzujący się felietonowym tonem, jednak warty posłuchania dla refleksji nad zastaną sytuacją. Krytyka głównie polskiej polityki i działalności gospodarczej kraju. Ciekawy, jednak stronniczy, więc warto go słuchać wraz z innymi podcastami.

Książki:

 1. Ekonomia w jednej lekcji – Henry Hazlitt – Świetna książka, jeśli chcemy dowiedzieć się jakie są mechanizmy stojące za gospodarką kapitalistyczną. Obala mity, w przystępny sposób. Jednak warto mieć podstawową wiedzę ekonomiczną, aby książka była łatwo przyswajalna. Ponadczasowa, przydatna, gdy chcemy zrozumieć dlaczego kapitalizm i rozwój działa, a komunizm/socjalizm nie. Książka przybliża wszelkie podstawowe zagadnienia ekonomii i o ile nie jestem przekonana, czy byłaby dobrą lekturą dla szkoły średniej, tak jeśli chodzi o młodego dorosłego – już zdecydowanie tak.
Lista pewnie będzie rozszerzana, jeśli chcesz mi polecić ciekawego to pisz śmiało 🙂
5 1 Zagłosuj
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Odpowiedzi powiązane
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi spostrzeżeniami, to bardzo cenne!x
Scroll to Top